CCTV – telewizja przemysłowa określana również jako CCTV (Closed Circuit Television) lub telewizja dozorowa to system nadzoru wideo składający się w podstawowej konfiguracji z kamer, rejestratora i monitora wraz z niezbędną infrastrukturą. Do zapisu obrazu z kamer obecnie wykorzystuje się rejestratory cyfrowe i analogowe przechowujące dane na dyskach twardych, co ułatwia wyszukiwanie zapisanych danych oraz dzięki dużym pojemnościom ilości kamer i odpowiedniej konfiguracji umożliwia bardzo długi czas zapisu obrazu.
Jakie korzyści płyną z używania systemu CCTV?
- rejestracja i podgląd obrazu z wyznaczonych miejsc
- ograniczenie kosztów osobowych poprzez możliwość monitorowania przez uprawnione/ą osoby/ę.
- możliwość odtworzenia zdarzeń.
Monitoring zapewnia nam większe poczucie bezpieczeństwa. Możemy monitorować dowolnie wybrane przez nas miejsca, obiekty takie jak: dom, sklep, stacja benzynowa etc… Monitoring może zapobiec wandalizmom, rozbijaniu szyb, malowaniu graffiti na murze, kradzieży, dewastacji mienia publicznego i prywatnego, a także naruszenia nietykalności osobistej. Ewentualne materiały z monitoringu mogą pomóc policji w ściganiu sprawców tych niepożądanych czynów. Dzięki instalacji monitoringu możemy także wynegocjować większe zniżki przy wykupie ubezpieczenia majątkowego.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia mienia tudzież dowolnie wybranego obiektu jest zainstalowanie i zintegrowanie dwóch systemów zabezpieczeń mianowicie alarmu i monitoringu, takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed niechcianymi intruzami, a w razie włamania będziemy poinformowani przez system alarmowy. Natomiast system monitoringu pozwoli nam obejrzeć sytuacje i wykorzystać nagrania z kamer do ścigania przestępców.
Do systemu monitoringu domu potrzebne są kamery analogowe lub cyfrowe oraz rejestrator (również dzielone na analogowe i cyfrowe) i oczywiście przewody do wykonania infrastruktury łączącej te komponenty ze sobą. Kamery w zależności od tego czy będą stosowane wewnątrz czy na zewnątrz, dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne, jeżeli kamery będą skierowane w miejsca nie oświetlone trzeba będzie użyć kamery dzień/noc lub kamery z oświetlaczem IR, które pozwalają na rejestrację obrazu w ciemności. Natomiast przy wyborze rejestratora musimy określić z ilu kamer będzie on nagrywał obraz, może on być 4, 8 lub 16. Rejestratory różnią się jakością nagrywanego obrazu oraz kompresją. Obecnie najlepszą jest H.264.
Co to jest system alarmowy?
to zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu danego obiektu przed włamaniem (system alarmu włamania) lub pożarem (system przeciwpożarowy). Systemy alarmowe można wykorzystywać również w przypadku narażeniu, utraty zdrowia lub życia.
Systemy alarmowe są najpowszechniejszym stosowanym zabezpieczeniem obiektów takich jak: dom, garaż, biuro, sklep. Proste systemy alarmowe mają na celu odstraszyć potencjalnych intruzów, bardziej zaawansowane umożliwiają powiadamianie na telefon komórkowy bądź przez internet na adres e-mail. Naturalnie system sygnalizacji włamania i napadu, podobnie jak wartownik, w zależności od sytuacji pracować będzie inaczej. Można wskazać trzy najważniejsze stany systemu: brak czuwania, czuwanie i alarm. Podstawowe składowe systemu alarmowego to: centrala, manipulator (klawiatura), czujnik ruchu (PIR), sygnalizatory (zewnętrzny i wewnętrzny), radiopowiadomienie z agencją ochrony.
Bardziej zaawansowane centrale alarmowe można integrować z systemami automatyki budynkowej wykorzystując czujniki ruchu lub kontaktrony do sterowania oświetleniem lub ogrzewaniem.
Ethernet – technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.
Klasyczne sieci Ethernet mają cztery cechy wspólne. Są to:
- parametry czasowe,
- format ramki,
- proces transmisji
- podstawowe reguły obowiązujące przy ich projektowaniu
Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Sieć LAN może być wydzielona zarówno fizycznie, jak i logicznie w ramach innej sieci. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m.in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny. Obecnie najpopularniejszymi technologiami używanymi do budowy sieci LAN są Ethernet oraz Wi-Fi.
TV-SAT – dystrybucja sygnału telewizyjnego rozwinęła się wraz z potrzebami użytkowników. Chcąc ciesząc się swoimi ulubionymi programami telewizyjnymi w wybranych pomieszczeniach wymaga to zastosowania odpowiednich urządzeń. Na obecną chwilę mamy możliwość odbioru sygnału cyfrowego satelitarnego i naziemnego w jednym miejscu. Sygnał z anteny satelitarnej i naziemnej doprowadzany jest do urządzenia, które miksuje sygnał. Następnie Multiswitch, doprowadza pełny zakres sygnału do gniazdka abonenckiego, które rozdziela je na odpowiednie wyjścia. Kluczowym jest zastosowanie odpowiednich elementów instalacji (tj. anteny, przewody sygnałowe…) i precyzyjne ustawienie anten celem uzyskania jak najlepszych parametrów sygnału w punkcie odbioru.